16. marca 2018
Čítaní: 67
KN 11/2018 | Mladým
Aplikácia, ktorou môžete pomôcť bezdomovcovi
OBČIANSKE ZDRUŽENIE VAGUS V SPOLUPRÁCI S TÍMOM ZO ŠTÚDIA APPOXIDE LAB PRIPRAVILO PRE BRATISLAVČANOV MOBILNÚ APLIKÁCIU VAGUS SOS, KTORÁ BUDE VĎAKA PODNETOM OD JEJ UŽÍVATEĽOV PREPÁJAŤ ĽUDÍ BEZ DOMOVA S TERÉNNYMI SOCIÁLNYMI PRACOVNÍKMI

 Prostredníctvom aplikácie Vagus SOS, ktorú si môžete bezplatne nainštalovať do vášho smartfónu, jednoduchým spôsobom nahlásite polohu a situáciu človeka nachádzajúceho sa na ulici v núdzi. Zároveň vám umožňuje jednoducho podporiť občianske združenie, ktoré ľuďom bez domova pomáha. Ide vôbec o prvú aplikáciu tohto druhu v strednej Európe. Ako vznikla myšlienka prísť s takouto formou pomoci? „Už pred pár rokmi nám vo Vaguse napadlo, že podobná aplikácia by bola skvelým nástrojom pre bežných ľudí, ako priamo pomôcť ľuďom na ulici. Snažili sme sa nájsť partnera, ktorý by nám pomohol s jej prípravou, ale nepodarilo sa, a my sme sa ďalej venovali našej práci s ľuďmi bez domova. Prešiel nejaký čas a po krutej zime v roku 2016 nám v schránke pristál e-mail od Martiny Miháľovej z Appoxide Lab. Spolu s kolegami prišli s rovnakým nápadom a ponukou vývoja samotnej aplikácie. Venujú sa tvorbe mobilných aplikácií a pre nás to bolo jednoznačné znamenie, že aplikácia Vagus SOS už musí konečne vzniknúť. Počas roka 2017 v Appoxide Lab dobrovoľnícky odpracovali stovky hodín a dnes je aplikácia dostupná pre všetkých. Patrí im za to veľká vďaka,“ ozrejmuje pre KN vznik aplikácie projektový riaditeľ a štatutár OZ Vagus Sergej Kára.

 
Veria, že ľudia budú viac motivovaní pomáhať
Dá sa očakávať, že aplikácia bude ľudí viac motivovať na pomoc bezdomovcom? „Dlhodobo prevádzkujeme bratislavskú telefonickú linku na pomoc ľuďom bez domova, na ktorú môžu volať občania Bratislavy (0949/655 555). Počas roka 2017 naši terénni sociálni pracovníci prijali 480 telefonátov. Chceli sme však kráčať s dobou a dať ľuďom možnosť využiť modernejší spôsob pomoci, ktorý by poskytoval viac informácií. Takže áno, veríme, že vďaka aplikácii Vagus SOS budú ľudia viac motivovaní pomáhať, keďže ju majú vždy so sebou vo svojom smartfóne,“ odpovedá projektový riaditeľ OZ Vagus. Podnety prichádzajúce prostredníctvom aplikácie vyhodnotia terénni sociálni pracovníci z projektu Streetwork v čase svojej služby (pondelok až piatok od 9.00 do 21.00 a v sobotu od 17.00 do 21.00) do pár minút a ak je situácia daného človeka kritická, dokážu
okamžite na dané miesto vyraziť a poskytnúť človeku bez domova poradenstvo, odvoz do nocľahárne alebo teplý čaj či prikrývku. „Ročne sme v opakovanom kontakte s viac ako 500 ľuďmi. Nové podnety od užívateľov aplikácie nám však rozširujú možnosti, keďže obsahujú presnú polohu a situáciu daného človeka bez domova. Dokážeme tak pomôcť ešte väčšiemu počtu ľudí bez domova a užívatelia aplikácie spolu s nami monitorujú mesto,“ vysvetľuje Sergej Kára.
 
Ponúknu ju aj ďalším mestám
Aplikáciu si od začiatku roka stiahli stovky ľudí, za prvých šesť týždňov od jej fungovania združenie prijalo 17 podnetov. „Na začiatok je to dobré číslo. Za každým podnetom je totiž osud konkrétneho človeka, ktorý potrebuje pomoc. Teší nás, že ľudia si všímajú svoje okolie a záleží im na druhých,“ poznamenáva projektový riaditeľ OZ Vagus. Aplikáciu zatiaľ môžu využívať iba ľudia v Bratislave, no jej tvorcovia ju chcú zdarma ponúknuť aj podobným organizáciám do okolitých domácich alebo európskych miest. Aplikáciu si možno stiahnuť na stránke http://www.volamesos.sk.
JÁN LAUKO
SNÍMKA: OZ VAGUS
Páčilo sa :
0