7. mája 2018
Čítaní: 52
KN 19/2018 | Vatikán
Z poslolstva
Falošné správy

V nedeľu pred slávnosťou Zoslania Ducha Svätého si Cirkev pripomína 52. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Tohtoročné posolstvo má názov: „Pravda vás vyslobodí“ (Jn 8, 32). Falošné správy (fake news) a žurnalizmus pokoja. Pápež František v ňom najskôr analyzuje výraz fake news - falošné správy, ktoré sa rozširujú cez internet alebo v tradičných médiách. Ako uvádza, falošné správy vyzerajú hodnoverne a vyvolávajú okamžitú reakciu.

„Ako môžeme rozpoznať falošné správy?“ – pýta sa v druhej časti posolstva Svätý Otec a v tejto súvislosti oceňuje všetky iniciatívy oponujúce šíreniu falošných správ.

Tretia časť posolstva má podnázov „Pravda vás vyslobodí“ (Jn 8, 32). Svätý Otec tu v súvislosti s dynamikou falošnosti cituje Dostojevského dielo Bratia Karamazovovci.

„Neustála kontaminácia klamným jazykom privádza vskutku k zatemneniu vnútra človeka. Dostojevskij napísal v tomto zmysle niečo pozoruhodné: ,Ten, kto klame sebe samému a počúva vlastné lži, dospeje až do toho bodu, že už viac nedokáže rozlíšiť pravdu ani v sebe samom, ani navôkol, a tak si prestáva vážiť seba samého i druhých. Potom, keďže už viac nemá úctu k nikomu, prestáva aj milovať, a v nedostatku lásky, aby sa cítil zamestnaným a aby sa rozptýlil, odovzdáva sa vulgárnym vášňam a potešeniam, a vinou svojich nerestí sa stáva zverom; a toto všetko pramení z neustáleho klamania – druhým a aj sebe samému′“.

„Ako sa teda brániť?“ pýta sa v súvislosti s falošnými správami Svätý Otec. „Najradikálnejším protiliekom na vírus falošnosti je nechať sa očistiť pravdou. V kresťanskej vízii je pravda to, o čo je možné sa oprieť, aby sme nespadli. V tomto vzťahovom zmysle tým jediným skutočne vierohodným a dôveryhodným, na čo sa môžeme spoľahnúť, čiže pravdivým, je živý Boh.“

 

Autor: -VRSK-
Páčilo sa :
1