12. januára 2018
Čítaní: 132
KN 2/2018 | Kultúra
Dočasná ľadová krása chytí za srdce
V TATRÁCH OPÄŤ VZNIKLO UNIKÁTNE DIELO. TENTORAZ ODKAZUJE NA DÔLEŽITOSŤ RODINY. K NAŠIM A ČESKÝM UMELCOM SA PRIDALI AJ ŠPANIELI

 Z hruba dva kilometre nad administratívnym centrom v Starom Smokovci, pod majestátnym Slavkovským štítom, sa nachádza turistické stredisko Hrebienok. Lokalita je ľahko dostupná nenáročným turistickým chodníkom i prostredníctvom pozemnej lanovkovej dráhy. Môže byť cieľom, ale aj východiskovým bodom pre ďalšie náročnejšie túry. Intenzívny turistický ruch spolu s vybudovanými interiérovými a exteriérový mi spoločenskými a športovými priestormi sú doslova predurčené na organizovanie rôznych aj mimo športových podujatí. Na Hrebienku sa už niekoľko rokov konajú neofciálne majstrovstvá v stavaní ľadových sôch (Tatry Ice Master). Netradičný materiál použitý v tejto činnosti si získal nevšednú popularitu medzi mnohými umelcami a očaril i laickú verejnosť. Bolo len otázkou času, kedy z úspešných podujatí skrsne myšlienka vytvorenia zvláštneho monumentálneho diela vyjadrujúceho ušľachtilú myšlienku.

 
Ľadová katedrála
V roku 2013 sa skupina umelcov a organizátorov združená okolo plzenského sochára Františka Báleka rozhodla pre realizáciu zaujímavého projektu – Tatranskej ľadovej katedrály. Hlavnou ideou bolo vtedy vytvorenie ľadového oltára s prvkami tatranskej prírody. Na stavbu použili 28 ton ľadových blokov a dielo umiestnili pod osemnásť metrovú kupolu klimatizovaného stanu. O rok neskôr to bolo 47 ton ľadu, z ktorého vznikla katedrála s názvom Ľadová rapsódiaso sochami s hudobnými motívmi. V roku 2015, pod vedením hlavného umeleckého architekta a sochára Adama Bakoša zo Spišskej Novej Vsi, vytvorili pozvaní umelci katedrálu v barokovom štýle, na ktorú použili 70 ton ľadu. Z dôvodu čoraz väčšej návštevnosti a záujmu laickej verejnosti vznikla v roku 2016 ľadová katedrála v štýle spišskej gotiky. Použitých bolo až 90 ton ľadu. Ľadovú podobu tam dostali viaceré gotické plastiky umiestnené na oltári: Madona s Ježiškom z Klčova, svätá Mária Magdaléna z Danišoviec, svätý Anton Pustovník zo Spišskej Belej, svätá Barbora z Okoličného a svätý Jakub z Levoče.
 
Po vzore nazaretskej Svätej rodiny
Aktuálna ľadová katedrála na Hrebienku bola dokončená a verejnosti sprístupnená 8. decembra 2017. Vytvorili ju zo 190 ton ľadu a umiestnili pod 25-metrový klimatizovaný kupolovitý stan. Slovenskí, českí a španielski sochári, pod vedením Adama Bakoša a inšpirovaní barcelonskou katedrálou Sagrada Familia (Chrám Svätej rodiny), vytvorili unikátne dielo s názvom Pocta rodine. Je to nevšedne stvárnená citlivá aktuálna téma, vychádzajúca zo spoločenského a náboženského kontextu a trefne reagujúca na súčasný vývoj chápania pravého rodinného spoločenstva. Centrálny námet tvorí oltárne súsošie idylickej rodiny zastúpenej otcom a matkou, ktorí vo svojom náručí držia dieťatko. Vedľajšími motívmi sú ľadové vitráže znázorňujúce ročné obdobia i typické náboženské vianočné motívy. Nechýbajú ani osvedčené výjavy a námety vychádzajúce z úchvatnej tatranskej flóry a fauny. Ducha posvätnosti a nábožnosti vyjadruje a znásobuje stvárnenie podoby konsekračného kolesového kríža, typického výtvarného i funkčného prvku na stenách chrámov, slúžiaceho na označenie miest obradného pomazania a posvätenia (konsekrácie). Ľadové výtvarné umenie má iba obmedzené dočasné trvanie, vo veľkej miere závislé od počasia a technickej podpory. Tatranská expozícia tak vydrží najviac tri mesiace. Potom nenávratne zanikne, aby opäť o rok mohla s novou témou priniesť prostredníctvom chladného ľadu kúsok tepla a nezištnej lásky do ľudských sŕdc.
 
ĽUBOMÍR KAĽAVSKÝ
Snímka: autor
Páčilo sa :
2