16. mája 2018
Čítaní: 78
KN 20/2018 | Komentár
Lampa mieru

Dostali ju traja pápeži, Matka Tereza, ale aj duchovný vodca Tibeťanov dalajláma či zosnulý izraelský prezident Šimon Peres. Od roku 1981 udeľuje túto prestížnu cenu františkánsky konvent v Assisi významným osobnostiam za ich prínos pre pokojné spolunažívanie národov a rozvoj Európy. V sobotu 12. mája kópiu sklenej olejovej lampy, svietiacej celé stáročia pri hrobe svätého Františka, dostala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Františkáni týmto rozhodnutím udeliť cenu práve jej len dokázali, ako veľmi sú na pulze doby a vedia, že Európa sa ocitla na križovatke a čoskoro padnú zásadné rozhodnutia. Kustód konventu Mauro Gambetti vyzdvihol Merkelovej rozhodnutie otvoriť v roku 2015 hranice státisícom utečencov a podať tak pomocnú ruku ľuďom v núdzi. Aj keď toto rozhodnutie neskôr vyvolalo zo strany Merkelovej kritikov vlnu odporu, v skutočnosti práve pre toto bezprecedentné gesto solidarity a ľudskosti nemá Nemecko od skončenia druhej svetovej vojny pozitívnejší obraz v zahraničí, ako práve teraz. Doma však nikto nie je prorokom...

Kancelárka v Bazilike sv. Františka v Assisi pripomenula, že na svet treba pozerať ponad okraj svojho taniera, teda nie z egoistickej a obmedzenej perspektívy, ale chápať ho v širokých súvislostiach s rešpektom k rozmanitosti kultúr. A ako silný odkaz zazneli Merkelovej slová: „Nenechajte sa zviesť populistami!“ Títo totiž ponúkajú len jednoduché riešenia, ak vôbec nejaké majú, na komplexné problémy. Tie treba riešiť v zjednotenej Európe spoločne. Ale ak obyvatelia starého kontinentu vrátane ich politických lídrov upadnú do stereotypov a plytkého nacionalizmu, potom rozbijú Európu. A toto je mimoriadne vážne varovanie, ktoré zaznelo z Assisi.

 

 

Tibor Macák
Páčilo sa :
0