7. júla 2017
Čítaní: 740
KN 26/2017 | Rozhovor
Svadba je vrcholná spoločenská, ale aj prestížna udalosť
Leto je jedným z ročných období, počas ktorého sa koná množstvo svadieb. S touto udalosťou súvisí veľa vecí, ktoré nie sú zanedbateľné, vrátane oznámení, šiat, šperkov... Katolícke noviny sa o tejto výnimočnej príležitosti porozprávali s odborníčkou na diplomatický a biznis-protokol Máriou Holubovou (58).

 Je dovolené, aby sa na svadobnom oznámení uvádzali akademické tituly, profesia či informácie o zamestnaní a záľubách?

Súčasťou svadobných príprav je aj štylizácia a grafická úprava svadobného oznámenia, ktorá je úplne v réžii budúcich manželov. Svadobné oznámenie by malo byť jednoduché, so zreteľným vyznačením mena a priezviska mladomanželov, kde a kedy sa bude obrad konať, a kontaktné adresy na prijímanie blahoželaní. Informácie o ich osobnom živote nie sú žiaduce, takisto ani akademické tituly, ktoré sa neuvádzajú už ani v pracovnej komunikácii a sú súčasťou len profesijného životopisu. Neoddeliteľnou súčasťou svadobného oznámenia je osobitná kartička, ktorou pozývame k svadobnému stolu.

Existuje časový limit, v akom predstihu treba oznámenia rozposlať príbuzným a známym? A ktorých z nich treba pozvať osobne?

Svadobné prípravy sa konajú v dlhšom časovom horizonte, preto je vhodné, aby pozvaní hostia mali dosť času premyslieť si potvrdenie účasti či už na svadobnom obrade, alebo na svadobnej hostine. Chcela by som upozorniť, že táto účasť nie je povinná, preto ak máme nejaké pochybnosti, je vhodnejšie sa ospravedlniť. Optimálny čas na posielanie pozvánok je šesť týždňov; ale závisí to aj od dohody s podnikom, kde sa svadobná hostina koná, dokedy potrebujú potvrdiť konečný počet hostí. Kedysi bolo zvykom pozývať na svadbu osobne, aspoň najbližšiu rodinu v blízkom okolí, no v dnešnom svete, keď je k dispozícii e-mailová a telefonická komunikácia, to nie je nutné, aj keď je to zo strany mladomanželov veľmi milé.

Aké sú základné pravidlá pri cirkevnom sobáši? Kto vchádza do kostola prvý a kto ho vedie? Kedy majú prísť hostia; mali by už sedieť na svojich miestach predtým, než do chrámu vstúpia ženích a nevesta?

Organizácia cirkevného sobáša je postavená na komunikácii budúcich manželov a príslušného cirkevného hodnostára. Anglosaská tradícia, ktorú môžeme v súčasnosti nájsť aj v amerických obradoch, vyzerá nasledovne: hostia sedia v laviciach a pred oltárom čaká ženích a družbovia. Potom prichádzajú družičky a svadobný otec vedie nevestu. Podľa slovenskej tradície robia svadobní hostia pred kostolom špalier, ženícha vedie matka alebo družička a potom nevestu otec. Kým predstúpia pred oltár, hostia sa usadia. Alebo všetci sa usadia pred príchodom nevesty a ženícha, ktorí prídu spolu a držia sa za ruky. V súčasnosti existujú agentúry, ktoré vám celý svadobný obrad a svadobnú hostinu pripravia, ale vyžaduje si to väčšie finančné prostriedky. Teda ako som povedala na úvod, je to v réžii budúcich manželov.

Akú dlhú históriu majú u nás biele svadobné šaty?

Svadobné šaty v histórii súviseli so spoločenským postavením. Okázalé svadby boli typické len pre príslušníkov vládnucej vrstvy a šľachty. V stredoveku bolo ťažisko viac na právnych predsvadobných prípravách, teda na predsvadobnej zmluve, ktorá bola veľmi dôležitá. Nesobášili sa totiž dvaja zaľúbení ľudia, ale moc, územia a peniaze. Zmluva musela obsahovať garancie manželstva, napríklad v prípade nenaplnenia alebo neplodnosti. Samotný obrad už nebol taký dôležitý, ale oslava podpísania manželskej zmluvy trvala aj niekoľko týždňov. Nevesty mali šaty podľa svojho spoločenského postavenia a podotýkam, rôznych farieb. Pri sobáši panovníkov a šľachticov boli šaty bohato zdobené zlatom a striebrom a meštiansky stav ich napodobňoval. Ľud to vyriešil slávnostným krojom. Históriu bielych šiat začala písať anglická kráľovná Viktória, ktorá si veľmi ťažko vydupávala tento svoj nápad u svojej matky a predstaviteľov parlamentu. Bolo nepredstaviteľné, aby sa panovníčka najväčšej veľmoci na svete vydávala v obyčajných, bielych, nevyzdobených šatách, ale Viktória si to presadila. Jej nápad mal obrovský úspech a od roku 1840 si nevesty začali chystať biele šaty so závojom a s kvetinovým venčekom, symbolom nevinnosti a panenstva, a kyticou kvetov v ruke. Historický odkaz pre súčasné nevesty od kráľovnej Viktórie: „V jednoduchosti je krása a mladosť nepotrebuje prezdobenosť ani odhalené telo.“

Súčasné nevesty siahajú okrem bielej aj po iných farbách svadobných šiat – červenej, zelenej, modrej i čiernej. Platia tu nejaké hranice?

Faktom zostáva, že nevesta si vyberá svoje šaty sama. Ženy niekedy plnia aj predstavy o neveste svojim budúcim manželom. Farby, ktoré ste vymenovali, môžu nosiť celý život, ale každá z nás chce byť raz v živote za princeznú a ísť k oltáru v krásnych bielych šatách so závojom. Nechápem, prečo by niekto chcel z tejto jedinečnej chvíle vyrobiť všednosť. Keď to aj urobí, možno to bude neskôr ľutovať.

Existujú pravidlá pre svadobné šaty, čo sa týka dĺžky a objemu?

Štýl svadobných šiat podlieha módnym trendom. Zaužívané sú dlhé šaty, ale podľa dobových fotografií vidíme, že napríklad v 20. rokoch minulého storočia sa objavili svadobné šaty v štýle lady s čelenkou vo vlasoch. V 50. a 60. rokoch 20. storočia mali nevesty väčšinou oblečené kostýmy s klobúčikom v pastelových farbách, alebo biele nadýchané šaty s niekoľkými spodničkami v štýle Christian Dior.

Kedysi sa vravelo, že čím staršia nevesta, tým jednoduchšia svadobná róba, ba namiesto róby radšej kostým – a iná farba ako biela, teda krémová, béžová... Stále to platí?

Ja by som to neohraničovala vekom, ale skôr tým, čím nevesta disponuje. Svadobné šaty by si mala nevesta vyberať aj s prihliadnutím na vek, ale v prvom rade na postavu, farbu vlasov a telesné dispozície. Ak je nevesta športový typ, nemala by si vyberať romantické šaty plné volánikov a čipky. Iné šaty sa hodia k dlhým vlasom a iné ku krátkym. Faktom zostáva, že nevesty, ktoré sú štíhle, majú ľahší výber šiat, ako tie, ktoré disponujú korpulentnou postavou. Tie musia byť rafinované, ako nadbytočné kilá schovať, aby potom neplakali do vankúša, keď sa uvidia na fotkách alebo na videu. Farebná škála tiež úzko súvisí s módnym trendom, a týka sa to najmä pastelových farieb.

Musí mať nevesta aj dnes závoj, ktorý jej zakryje tvár, alebo stačia upravené vlasy? Od čoho sa má odvíjať veľkosť a dĺžka závoja?

Závoj má tiež svoje opodstatnenie a korene v histórii. V minulosti bol nevyhnutnou súčasťou ženského oblečenia až do 60. rokov 20. storočia, keď bol však už len súčasťou módy a signatúrou elegancie. V stredoveku sa dámy nesmeli pohybovať bez zakrytej tváre. Súčasťou dynastickej politiky boli politické sobáše postavené na striktnej legitimite. Panovníci nesmeli vidieť svoju nevestu ako slobodné dievča, ale už len ako svoju manželku. Preto sa konali sobáše v zastúpení per procurationem. Nevesta prišla na cudzie územie už ako vydatá žena a predstupovala pred oltár zahalená závojom. Po obrade panovník zdvihol závoj a prvýkrát uvidel svoju ženu. Niekedy utrpel aj šok, lebo portréty nezachytávali presnú podobu a maliari niekedy pod trestom smrti portréty vylepšovali. Stalo sa to napríklad v prípade sobáša anglického kráľa Henricha VIII. a jeho štvrtej manželky Anny Klévskej. Keď ju uvidel, odmietol naplniť manželstvo a dal si potvrdiť rozluku. Minister, ktorý mu toto manželstvo odporučil, skončil na popravisku. V anglosaskej svadobnej tradícii sa napríklad závoj odkladal pre dcéru, vnučku a pravnučku, ktoré si k nemu prispôsobovali šaty, a mal obrovskú historickú hodnotu. Aj takto sa dá vzdávať úcta k predkom a tradíciám. Na rozhodnutí nevesty je, aký si dá závoj, alebo či ho vôbec použije. Rozhodne by mala mať upravené vlasy.

Kedy môže nevesta siahnuť po klobúku? Z akého materiálu by mal byť, akej farby a veľkosti?

Klobúky sú veľmi zaujímavý doplnok k svadobným šatám a boli v móde v 70. rokoch 20. storočia, ale ja by som ich prenechala svadobným matkám. Napríklad vo Francúzsku je klobúk nevyhnutnou výbavou svadobnej matky.

Ako sa odráža dnešná móda v obrúčkach? Kto by mal obrúčky platiť? Iba nastávajúci ženích?

K slovenskej tradícii patrí snubný prsteň väčšinou s bielym očkom, ktorý kupuje snúbenec, a to platí aj na obrúčky. Môžu byť z bieleho, červeného, žltého zlata, z platiny; úzke, široké; hladké, gravírované, s kamienkami. Nemali by to byť prstienky z trávy, ale proti gustu žiadny dišputát.

Čo by nemalo v nevestinej kabelke chýbať?

K svadobným šatám sa kabelka nehodí. Topánky by mali mať najmenej päťcentimetrový opätok a viac. Podľa ročného obdobia a typu šiat to môžu byť sandálky alebo lodičky bielej, zlatej či striebornej farby.

Aké množstvo ozdôb by mala nevesta voliť k šatám? Koľko bižutérie je únosné mať na sebe?

Najkrajším šperkom je krása a mladosť nevesty, ale môže si dať retiazku, náramok a snubný prsteň, naozaj viac netreba.

Kedy môže nevesta použiť rukavice?

Biele rukavičky po zápästie alebo po lakeť, s prihliadnutím na typ šiat, by mala mať každá nevesta. 

Aké líčenie zvoliť k svadobným šatám? Môže nevesta použiť trblietky – do účesu či na dekolt?

Súčasťou úpravy každej nevesty je aj líčenie. Malo by byť striedme a jednoduché. Trblietavé doplnky na tvár, do dekoltu a na vlasy sa hodia viac k plesovým šatám.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené šaty s hlbokým výstrihom a odhalenými ramenami. Do chrámu je však takéto oblečenie nevhodné.

Zase by som použila príklad z anglosaskej tradície a uviedla ako príklad nevesty Kate, vojvodkyňu z Cambridgeu, manželku britského následníka trónu, a jej jednoduché svadobné šaty pred šiestimi rokmi; a aktuálne ďalšie jednoduché šaty jej sestry Pippy. Nevesta by mala byť vznešená, jednoduchá a dôstojná. K neveste nepatrí lacná pompéznosť.

Čo si má obliecť ženích k nevestinej svadobnej bielej toalete? Oblek, frak, smoking? A akej farby? Na čo by si mal dať ženích pozor pri výbere košele, viazanky, motýlika, topánok, ponožiek?

V diplomatickom protokole je to opačné garde. Predpísané oblečenie, čierny oblek, smoking, frak je signálom, ako sa má obliecť dáma. V spoločenskom styku oblečenie súvisí aj so spoločenským postavením a štýlom svadby. Nie je pravidlom, že oblek ženícha musí byť čierny. Môže byť rôznych odtieňov šedej a sivej, a to isté platí aj o modrej. V módnych trendoch sa môžeme stretnúť aj s bielym alebo so smotanovým oblekom. Svadba ako symbol spolužitia dvoch ľudí a založenie rodiny je veľmi slávnostný a dôležitý okamih, preto aj štýl oblečenia by mal tomu zodpovedať. Určite nie sú vhodné farby, a to sa týka aj mužských doplnkov, oranžová, zelená, žltá, fialová a všetky neónové farby.

Môže byť letná svadba odľahčená – môže mať ženích napríklad na nohách ľahkú letnú obuv?

Ak sa svadba odohráva v letných mesiacoch a svadobná hostina je v štýle garden párty, je to prípustné, ale rozhodne to nemôžu byť sandále a šľapky naboso.

Môžu nevesta a ženích na svadobných pozvánkach určiť, ako sa majú svadobní hostia na sobáš obliecť?

Na Slovensku to nie je zvykom, ale nevesta môže osloviť družičky a slobodné dámy, aby mali šaty jednej farby a štýlu. Je to zase anglosaská tradícia, ktorej cieľom bolo zabrániť, aby niektorá dáma nezatienila nevestu. Úloha družičky sa pokladala za česť a aj oblečením sa dávala táto ich dôležitosť pri svadobných prípravách a samotnej svadbe najavo.

Aké všeobecné pravidlá platia pre oblečenie svadobných hostí? Napríklad svadobné mamy na Slovensku zvyknú mať rovnaké šaty či kostýmy...

Na Slovensku neplatia žiadne pravidlá týkajúce sa oblečenia svadobných hostí. Väčšinou si oblečú hostia, čo chcú, a tak to potom aj vyzerá. V druhom prípade kopírujú zásady anglosaskej tradície, kde je svadba považovaná za vrcholnú spoločenskú a niekedy aj prestížnu udalosť. Pravda je, že svadobná matka je dôležitá funkcia, a mala by byť odlíšená aj úpravou zovňajšku. Oblečenie by malo byť jednoduché - jednofarebné šaty alebo kostýmy pastelových farieb, strieborné a zlaté topánky; a svadobná matka môže mať aj výrazné šperky. Vo Francúzsku, ako som už povedala, majú svadobné matky klobúky.

Už sme to spomínali, ale ako eliminovať riziko, že niektorá z dám by mohla zatieniť nevestu? Aj tak, že oblečenie pre družičky vyberie nevesta a pár určí na pozvánkach dress code?

To riziko tu vždy bolo, je a bude; a vieme dobre, že to nie je vždy o oblečení, o správnom výbere šiat. Na panovníckych dvoroch to riešili tak, že dvorné dámy dostali príkaz obliecť si šedé šaty bez ozdôb, aby nepútali pozornosť. Ale niekedy ani to nepomohlo. Jediné, čo v tomto prípade môže nevesta urobiť, je neurážať sa, byť veselá a tešiť sa z nového života, ktorý ju čaká. Šťastný výraz na tvári je niekedy viac ako krásne šaty.

Všeobecne platí, že biela farba je vyhradená pre nevestu. Ak sa niektorá z dám prítomných na svadbe oblečie tiež do bieleho, bude to veľké faux pas?

Nevesta môže dopredu upozorniť dámy, ktoré pozvala, že nie je vhodné, aby si dali biele šaty, ale keď sa tak stane, nie je to faux pas. V letných mesiacoch patria medzi vhodné farby na svadbu aj smotanová a vanilková farba, ktoré sú veľmi elegantné.

Keď prídeme iba zagratulovať, teda nebudeme na hostine, máme sa tiež náležite spoločensky obliecť?

Väčšinou si dávajú ľudia záležať, aby boli elegantne oblečení. Úprava zovňajšku súvisí aj s postojom - čím si dávame na ňom viac záležať, tým väčšiu úctu vzdávame tomu, kto nás pozval, alebo nám len poslal oznámenie.

Po sobáši nasledujú gratulácie. Ako by mali vyzerať? Mali by byť krátke alebo možno zotrvať s mladomanželmi v dlhšom rozhovore? Je vhodné v tejto chvíli odovzdávať mladomanželom aj materiálne dary?

Gratulácia súvisí so vzťahom, aký máme k mladomanželom. Rozhodne by mala byť krátka a výstižná, bez objímania a bozkávania. Ako doplnok gratulácie sú vhodné kvety, ktoré nevesta posúva družičke, ktorá stojí za ňou. Strkať v tejto chvíli mladomanželom do rúk obálky a škatule je maximálne nevhodné. Vyzerá to ako osobná demonštrácia v štýle: Pozrite sa, ja dávam dar.

Je nutné, aby sa mladý pár za každý dar poďakoval písomne, alebo dnes už stačí iba SMS, e-mail alebo odkaz cez sociálne siete?

Mladomanželia to môžu vyriešiť aj tak, že si na svadobnej hostine vyžiadajú slovo a všetkým sa za dary oficiálne poďakujú. Ak im poslal dar niekto, kto sa osobne nezúčastnil, v takom prípade sa poďakujú písomne. Má to určitú úroveň a pre ľudí je to pamiatka. So svojimi rovesníkmi a priateľmi môžu komunikovať aj na sociálnej sieti alebo formou SMS.

Zuzana Artimová
Páčilo sa :
0