4. júla 2018
Čítaní: 45
KN 27/2018 | Kultúra
Odpočiňte si v brnianskych chrámoch od ruchu veľkomesta

Hoci je Česko vnímané skôr ako ateistická krajina, nachádza sa tam množstvo kostolov, ktoré sú nielen miestom spirituality, ale majú aj veľkú historickú a kultúrnu hodnotu. Ak vás fascinuje sakrálne umenie, nemusíte chodiť ani ďaleko. V hlavnom meste južnej Moravy ich nájdete neúrekom. Projekt Brno a jeho chrámy pozýva k stretnutiu s tichom i zaujímavými informáciami vežatých svedkov minulosti. Od 12. júna do 17. septembra majú návštevníci možnosť obrátiť sa na sprievodcov vo vybraných chrámoch v Brne, ktorí záujemcom predstavia históriu, architektúru i význam danej stavby. Tieto komentované prehliadky sú poskytované zdarma, okrem češtiny sú aj v angličtine a nemčine.

Každý z brnianskych kostolov je zaujímavý niečim iným. Napríklad Chrám svätého Michala na Dominikánskom námestí skrýva svoje barokové dejiny; Sväté schody a Svätú chyžu nájdete v Kostole svätých Jána Krstiteľa a Jána Evanjelistu. Ak vás viac fascinuje gotika, navštívte Kostol svätého Jakuba na Jakubskom námestí. Úchvatný interiér na vás čaká v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie a majestátna architektúra v Katedrále svätých Petra a Pavla. Katedrála je zároveň dominantou mesta. Chrámy okrem unikátnej architektúry vo svojich interiéroch ukrývajú aj významné umelecké diela – obrazy a sochy.

Súčasťou projektu Brno a jeho chrámy je aj praktická brožúra s dôležitými informáciami, ako sú napríklad časy, v ktorých sú jednotlivé kostoly otvorené. Získate ju zdarma napríklad v infocentrách v Brne alebo priamo v jednotlivých chrámoch.

-NŠ-
Páčilo sa :
0