4. júla 2018
Čítaní: 32
KN 27/2018 | Komentár
Začali sa zaujímať o rodinu

Poslanci v slovenskom parlamente schválili v utorok 19. júna takzvanú rodinnú doložku. Čo to znamená? Odteraz by sa pri schvaľovaní každého zákona malo posudzovať, ako pomáha či nepomáha rodine plniť jej úlohy v spoločnosti. Osobne som si povedal: konečne! Ale, samozrejme, ešte si musíme počkať na to, ako to bude vyzerať v praxi.

Rodina je niečo, čo berieme ako samozrejmosť. Ale v dnešnej dobe to tak jednoduché nie je. Rodina dnes dostáva zabrať a často schytáva rany z každej strany. Môžeme tu uviesť napríklad prídavky na deti. Ich výška je skutočne iba symbolická; alebo aj bezplatné školstvo, kde v skutočnosti na začiatku každého školského roka prinesie dieťa domov účet, ktorý hovorí o niečom inom. To sú všetko príklady zo života.

Ekonomické ukazovatele rastu Slovenska sú pozitívne, ale z nich vaše deti nenasýtite ani neoblečiete, ani im nezaplatíte tábor. Dnes rodina s viacerými deťmi veľmi ľahko môže skĺznuť do pásma chudoby. Máme ale aj šťastie, že v našej krajine rodina znamená aj široké príbuzenstvo a tak vždy sa nájde niekto, kto pomôže. No a konečne sa možno dočkáme významnejšej pomoci aj od štátu. Dúfam, že schválenie rodinnej doložky neostane na dlho jediným prorodinným zákonom.
Všetci politici dnes hovoria o rodine, o pomoci a pod., ale človek má často pocit, že je to skôr zastieranie nejakej kauzy alebo škandálu. Ak ale tento štát a národ chce prežiť, podpora rodiny je jednou z najdôležitejších priorít. Lebo ak podporíme rodinu, cez ňu podporíme aj mnohé ďalšie skupiny ľudí a život.
Ľudovít Malík
Páčilo sa :
0