11. júla 2018
Čítaní: 68
KN 28/2018 | Kultúra
Do kín vstúpila nová rozprávka od tvorcu Nekonečného príbehu
Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema – to je názov novej filmovej rozprávky, ktorá sa s rozpočtom 25 miliónov eur považuje za najväčšiu a najdrahšiu nemeckú filmovú produkciu v histórii.

 Spisovateľ Michael Ende, ktorý stojí za kultovým putovaním malého Bastiana kvôli záchrane ríše Fantázie, napísal ešte v roku 1956 prvú knižku o Jimovi, Lukášovi a Eme ako odpoveď na nacistickú rasovú ideológiu. Päťstostranový rukopis sa postupne stal bestsellerom, preložený bol do 33 jazykov a z Endeho urobil najpopulárnejšieho nemeckého autora detskej literatúry. Knižka čakala na svoju filmovú adaptáciu dlhých 58 rokov, film vznikal až 14 rokov. 

Jimovo tajomstvo Príbeh sa začína na malom ostrovčeku s vlakovou stanicou, lokomotívou Emou a jej rušňovodičom Lukášom. Jedného dňa prišiel na ostrov poštár, ktorý tam doručil záhadný balík. V ňom sa nachádzalo čierne dieťa, ktoré bolo adoptované ostrovanmi a pomenované Jim Gombička. Ako Jim rástol, kráľ sa začal obávať, že keď dospeje, na maličkom ostrove neostane dostatok miesta. Taktiež Lukášovi oznámil, že lokomotíva Ema sa bude musieť odstrániť. Lukáš sa teda rozhodol, že spolu s Jimom a Emou odídu z ostrova. Z lokomotívy spravili provizórnu loď a v noci odplávali. Nakoniec sa dostali až na pobrežie Číny, ktorej v tom čase vládol smútiaci cisár. Jeho dcéra, princezná Li Si, bola totiž unesená do Dračieho mesta. Lukáš a Jim teda ponúkli pomoc a vydali sa hľadať princeznú. Počas ich dobrodružstiev však Jim začal odhaľovať aj pravdu o svojej tajomnej minulosti… 

Spolupráca s Birkinom Filmová rozprávka Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema vstúpila do slovenských kín na konci júna. Pod jej réžiu sa podpísal Dennis Gansel, ktorý má na konte projekty ako Mechanic: Resurrection alebo Náš vodca. Hlavné úlohy si zahrali Solomon Gordon (Jim) a Henning Baum (Lukáš). Autormi scenára sú Sebastian Niemann a Dirk Ahner, ktorí pri písaní využili pomoc britského scenáristického veterána Andrewa Birkina (Parfum, Meno ruže). Film so svojím rozpočtom 25 miliónov eur prekonal aj doteraz najdrahší nemecký film, ktorým bol práve kultový Nekonečný príbeh. Ten prišiel do kín v roku 1984 v réžii Wolfganga Petersena a v hlavných úlohách s Barretom Oliverom (Bastian), Noahom Hathawayom (Atrej) a Tami Stronachovou (detská cisárovná). 

–NŠ–
SNÍMKA: MAGIC BOX
Páčilo sa :
0