10. júla 2018
Čítaní: 163
KN 28/2018 | Zo sveta
Sagrada Familia dostala Víťazný kríž
V katalánskej metropole pokračuje stavba Baziliky Svätej rodiny. Monumentálny chrám, navrhnutý Antoniom Gaudím na konci 19. storočia, je – čo do veľkorysosti architektovho zámeru a dĺžky stavebných prác – porovnateľný iba s gotickými katedrálami.

Sagrada Familia sa opäť priblížila podobe, akú jej v roku 1892 dal Antonio Gaudí. Jedinečnosť tohto architekta podčiarkuje aj to, že prebieha jeho beatifikačný proces. V pondelok 2. júla zavŕšil stavbu pašiového priečelia veľký Víťazný kríž. „Ide o transfiguráciu symbolu kríža. Nástroj utrpenia sa stáva nástrojom lásky a milosrdenstva,“ vysvetlil vedúci stavby Xisco Llabrés. 

Odolá nepriazni počasia V kresťanskej ikonografii vždy symbolizoval zmŕtvychvstalého Krista, jeho víťazstvo nad smrťou. Víťazný kríž zo Sagrada Familia meria 7,5 metra, váži 18 ton a bol vytvorený z ôsmich žulových blokov z francúzskeho regiónu Tarn. Od pondelka 2. júla je osadený v tridsaťmetrovej výške. Rovnako ako celá štruktúra Chrámu Svätej rodiny, aj jeho tvary vychádzajú zo zložitých geometrických výpočtov, ktoré mu zaisťujú stabilitu a bezpečie v prípade nepriaznivého počasia či zemetrasenia. V pondelok 9. júla boli k päte kríža vynesení traja adorujúci anjeli z rímskeho travertínu, ktorých vytvoril sochár Lau Feliu podľa Gaudího modelov. 

Ešte 8 rokov Bazilika Svätej rodiny bola posvätená 7. novembra 2010 pápežom Benediktom XVI. a odvtedy sa v nej pravidelne slúžia sväté omše. Jej úplné dokončenie sa odhaduje na rok 2026, 134 rokov po položení základného kameňa. Tempo stavebných prác však viac-menej závisí od finančných darov. Gaudí totiž rozhodol, že jediným prípustným finančným zdrojom sú dary. Na otázku o siahodlhých termínoch dokončenia baziliky katalánsky architekt, ktorý na stavbe pracoval 41 rokov s vedomím, že sa nedožije jej dokončenia, odpovedal: „Môj zadávateľ sa nikde neponáhľa.“ 

–VNCZ–
Snímka: isifa/shutterstock
Páčilo sa :
0