3. augusta 2016
Čítaní: 91
František vyzval mladých na milosrdenstvo
Mestský park Błonia v Krakove bol dejiskom úvodu Svetových dní mládeže. Pápež František mladých vyzval, aby neboli znudenými kresťanmi, ale vitálnymi ohlasovateľmi milosrdenstva.

Nechať sa uchvátiť Božím milosrdenstvom. Táto výzva smerovala na mladých počas Svetových dní mládeže (SDM), ktoré sa 26. – 31. júla konali v Krakove. Práve toto mesto je považované za hlavné mesto milosrdenstva. Sú s ním totiž spojené životy sv. Jána Pavla II. a sv. Faustíny Kowalskej. Práve oni boli hlavnými postavami celosvetového stretnutia mladých.

 

Úvod SDM
Program 31. SDM 26. júla slávnostne otvoril krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz, ktorý bol dlhoročným osobným sekretárom zakladateľa a patróna SDM Jána Pavla II. „Sme tu, pretože nás zhromaždil Ježiš Kristus,“ povedal kardinál Dziwisz. Po slávnostnom otvorení SDM zaznel hlasný potlesk, zároveň však zavládla i atmosféra očakávania príchodu pápeža Františka. Ten sa do Poľska vydal na druhý deň, aby začal svoju 15. apoštolskú cestu, prvú do stredovýchodnej Európy.
Podľa tradície, ktorú zaviedol Ján Pavol II. pri svojich návštevách Krakova, sa už v prvý deň cesty do Poľska pápež František prihovoril mladým z okna Arcibiskupského úradu, kde bol ubytovaný. Vo svetle osláv a radosti z jeho príchodu však pripomenul aj smutný osud jedného z organizátorov SDM. Maciej Cieśla, ktorý navrhol grafický dizajn pre SDM, zomrel iba niekoľko dní predtým, ako si mohol splniť svoj sen – stretnúť sa so Svätým Otcom. Pápež František vyzval na modlitbu za 27-ročného grafika, ktorý zomrel na následky nádorového ochorenia. V druhý deň svojej cesty v Poľsku sa František stretol i s rodinou Macieja Cieślu.

 

Nebuďte mladými dôchodcami
Program SDM pokračoval 28. júla oficiálnym privítaním Svätého Otca mladými. Do parku Błonia prišiel pápež František netradičným spôsobom – električkou na ekologický pohon. Spolu s ním cestovalo 15 postihnutých osôb. Po príchode do parku privítal Františka dav mladých z celého sveta. „Konečne sa stretávame,“ oslovil ich pápež. „Je to dar z neba vidieť mnohých vás, ktorí sa svojím pýtaním snažíte, aby sa veci zmenili. Je krásne a teší ma, keď vidím vašu vitalitu,“ povedal František. Zároveň však vyjadril poľutovanie nad mladými, ktorí sa predčasne vzdali. „Bolí ma, keď stretávam mladých, ktorí vyzerajú ako predčasní dôchodcovia, ktorí sa vzdali pred bojom, chodia so skleslou tvárou a sú bytostne znudení a nudní zároveň,“ poznamenal František. Mladých povzbudil, aby si nenechali ukradnúť svoje sny. Pána majú zároveň prosiť, aby ich uchvátil dobrodružstvom svojho milosrdenstva. František prítomných vyzval kričať slovo „milosrdenstvo“ tak hlasno, aby ho z Krakova bolo počuť do celého sveta.

 

Kde je Boh, keď ľudia trpia?
Štvrtý deň SDM sa niesol v znamení krížovej cesty, ktorú organizátori poňali ako cestu milosrdenstva. Jej autorom bol krakovský pomocný bis­kup Grzegorz Ryś. Obsah jedno­tlivých zastavení bol predvedený v umeleckej forme – moderným tancom, počítačovou animáciou či akrobaciou. Kríž si odovzdávali členovia rôznych cirkevných komunít, ktorí sa venujú charitatívnej činnosti. Pápež František sa v záverečnom príhovore zameral na pálčivú otázku: Kde je Boh, keď ľudí postihuje toľko utrpenia? „Kde je Boh, keď nevinní ľudia umierajú násilím, terorizmom a vojnami? Existujú otázky, na ktoré ľud­­ské odpovede neexistujú. Môžeme iba hľadieť na Ježiša a pýtať sa jeho. A Ježišova odpoveď znie: ,Boh je v nich.‘ Ježiš je v nich, trpí v nich a je s každým hlboko zjednotený,“ pove­dal František. Krížovou cestou sa skončil program v mestskom parku Błonia, mladí sa na pokračovanie SDM presunuli na lúku Brzegi, kde sa rozprestieralo veľké pole milosr­denstva Campus misericordiae.

Ján Lauko, Krakov
Páčilo sa :
0