3. augusta 2016
Čítaní: 237
Nebuďte pohovková mládež, apeloval pápež v Krakove
svätý Otec František na večernej modlitbovej vigílii na Campus misericordiae mladých upozornil, aby bojovali za svoju slobodu a stali sa protagonistami dejín

Svetové dni mládeže patria k najmasovejším akciám na svete. Priebeh stretnutia v Krakove sa i preto po úvodných dňoch v mestskom parku Błonia presunul na miesto nazvané Campus misericordiae, teda pole milosrdenstva. To sa nachádzalo na lúke Brzegi, ktorá je od centra Krakova vzdialená 15 kilometrov. Na toto miesto sa pútnici vydali putovať pešo. Po hodinách úmornej cesty ich privítal veľký oltár, ktorý pripravilo Drapikowski Studio z Gdanska.
Oltár bol 93 metrov dlhý a 50 met­rov široký. Napriek obrovským rozmerom pôsobil jednoducho, keďže organizátori chceli ostať verní skromnému štýlu pápeža Františka.

 

Odpoveďou na vojnu je bratstvo
Svätý Otec prvýkrát pricestoval na Campus misericordiae na sobotnú večernú modlitbovú vigíliu, na ktorej ho privítalo približne 1 600 000 pútnikov. Vigíliu otvoril prechodom brány milosrdenstva, ktorá sa nachá­dzala blízko hlavného oltára. Pri prechode bránou ho sprevádzali zástupcovia zo všetkých kontinentov.
Úvod vigílie priniesol tri svedectvá mladých: z Poľska, Sýrie a Panamy. Natália z poľskej Lodže hovorila príbeh o tom, ako objavila vieru a ako jej dobrá spoveď priniesla radostný zážitok. Rand, ktorá má 26 rokov, pochádza zo sýrskeho Aleppa, ktoré padlo do rúk teroristickej organizácie Islamský štát. Rand, ktorá patrí do saleziánskeho oratória, priblížila, ako vojna poznamenala život v jej domovine a poprosila o modlitbu za svoju vlasť. Miguel, 34-ročný Paraguajec, má za sebou kriminálnu minulosť. Viackrát bol trestaný za drogovú činnosť. Priblížil, že v súčasnosti pôsobí v resocializačnom centre, kde aj prostredníctvom svojich skúseností pomáha drogovo závislým.
Pápež František vyzdvihol, že svedectvá spája prosba o modlitbu. „Pozý­vam vás na spoločnú modlitbu za mno­hé trpiace obete vojny, ktorá prebieha v dnešnom svete, aby sme raz a navždy pochopili, že nič neospravedlňuje preliatie krvi brata a že nie je nič cennejšieho ako človek, ktorého máme pred sebou,“ povedal František. Dodal, že našou odpoveďou svetu, ktorý je vo vojne, je bratstvo, spoločenstvo, rodina. Následne sa celý dav na Campus misericordiae stíšil v modlitbe.

 

Pohovková mládež
František potom hovoril o nebezpečenstvách dnešných mladých. Jedným z nich je paralýza, ktorá vzniká, keď sa zmiešava šťastie a pohovka. „Je to viera, že k šťastiu potrebujeme dobrú pohovku, ktorá nám umožní spočinúť v pohodlí, pokoji a istote. Šťastie pohovky je pravdepodobne onou tichou paralýzou, ktorá nás môže zničiť najviac, pretože pozvoľna, bez toho, žeby sme si to uvedomili, zaspávame a sme omámení, zatiaľ čo druhí, ktorí sú živší, nie však lepší, rozhodujú o našej budúcnosti,“ upozornil František mladých a pýtal sa ich, či chcú byť slobodní a zápasiť o svoju budúcnosť.
Vyzval ich, aby neboli pohovkovými mladými. „Je veľmi smutné, prejsť životom a nezanechať žiadnu stopu. Keď však volíme pohodlie tým, že zamieňame šťastie za potrebu, potom je cena, ktorú zaplatíme, veľmi vysoká: strácame slobodu,“ poznamenal František a mladých rázne vyzval, aby bránili svoju slobodu. Pripomenul, že Ježiš je Pán rizika, a nie Pán komfortu, bezpečia a pohodlia. Na nasledovanie Krista je preto potrebná dávka odvahy. „Doba, ktorú dnes prežívame, nepotrebuje pohovkovú mládež. Prijíma iba hráčov základnej zostavy, nepotrebuje náhradníkov. Dnešný svet vás žiada, aby ste boli protagonistami dejín,“ povedal mladým František, ktorí na jeho výzvy odpovedali súhlasnými výkrikmi.
Tie vystriedalo ticho, ktoré priniesla prítomnosť Oltárnej sviatosti. Dav pol druha milióna sa na niekoľko minút stíšil v adorácii. Po skončení vigílie Campus misericordiae opäť ožil koncertmi, ktoré sa niesli v duchu radostného ohlasovania Božieho milosrdenstva.

 

Budúce SDM v Paname
Program 31. SDM vyvrcholil nedeľnou vysielacou svätou omšou. Podľa poľských médií sa na nej zúčastnili takmer dva milióny veriacich. Franti­šek prítomných povzbudil, aby zážitok z prijatia Pána na SDM v Krakove nenechali iba v spomienkach. „Mohli by sme povedať, že Svetový deň mládeže začína dnes a pokračuje zajtra doma, pretože tam sa s tebou chce Ježiš od tejto chvíle stretávať. Pán nechce ostať v pekných spomienkach, ale praje si prebývať denne v tvojom živote,“ povedal František.
Záverečnou bodkou SDM bola modlitba Anjel Pána, pred ktorou Svätý Otec rozjasal zástupy pútnikov zo Strednej a Južnej Ameriky. Za dejisko budúcich Svetových dní mládeže totiž vybral Panamu, ktorá mladých privíta v roku 2019.                            

Ján Lauko, Krakov
Páčilo sa :
1