3. augusta 2016
Čítaní: 157
Pápež František putoval na SDM
Pri príležitosti Svetových dní mládeže v Krakove pricestoval do Poľska pápež František. Hlavnými témami jeho návštevy boli utrpenie a milosrdenstvo, cez ktoré mladých povzbudil na budovanie lepšieho sveta.

Krakov privítal 26. – 31. júla Svetové dni mládeže. Naši severní susedia hostili podujatie tohto formátu už druhýkrát, keď v roku 1991 mladých privítala Čenstochová. Do Poľska tento rok prišli takmer dva milióny pútnikov. Medzi nimi i pápež František, ktorý v Poľsku absolvoval svoju 15. apoštolskú cestu.

 

Modlitba v koncentračnom tábore
Svetovým dňom mládeže predchádzali Dni v diecézach, keď mladí z celé­ho sveta objavovali duchovné dedičstvo vo viacerých poľských diecézach. Hlavný program Svetových dní mládeže hostil Krakov, kde sa pútnici zišli v mestskom parku Błonia a neskôr i na poli milosrdenstva Campus misericordiae.
Pápež František pricestoval do Poľska 27. júla. Počas päťdňovej náv­števy sa venoval mladým, ktorých vyzval na budovanie novej civilizácie prostredníctvom milosrdenstva. Zavítal však aj na miesta, ktoré sa spájajú s utrpením nielen poľského národa. V koncentračnom tábore v Osvienčime sa pomodlil v cele sv. Maximiliána Kolbeho, následne navštívil aj tábor v Brzezinke. Pápež sa na týchto miestach vyhol oficiálnej reči a dal priestor tichu, v ktorom nad utrpením rozjímali i preživší bývalí väzni z koncentračných táborov.

 

Výzva mladým nedať si zobrať sny
Na utrpenie reagoval pápež František už pri svojom príchode, keď svet obletela šokujúca správa o vražde francúzskeho kňaza priamo pri slávení svätej omše. „Tento svätý kňaz, ktorý zomrel práve v okamihu, v ktorom predkladal modlitbu za celú Cirkev, je ,jedným‘; ale koľkí kresťania, nevinní, deti... Nebojme sa povedať túto pravdu: svet je vo vojne,“ poznamenal František počas letu do Poľska.
O to viac František naliehal na mladých, aby neboli pasívni, aby si nene­chali zobrať sny a neboli iba znudenými ľuďmi, ktorí nezanechajú stopu. Vyzval ich, aby boli protagonistami dejín, aby bojovali za svoju slobodu, no zároveň budovali spoločnosť, ktorej centrom bude Božie milosrdenstvo.       

Ján Lauko, Krakov
Páčilo sa :
0