9. augusta 2017
Čítaní: 46
KN 32/2017 | Komentár
Všetci zajedno

 Sú témy, pri ktorých je ťažké posunúť sa vpred, pretože na ne existujú protichodné názory. Niektorí dokonca tvrdia, že žijeme v kultúrnej vojne, ktorá je zápasom o charakter našej spoločnosti. V mediálnom svete sme si zvykli na „konzervatívne“ a „liberálne“ nálepkovanie. Tiež na to, že tieto dva tábory držia svoje pozície v duchu hesla „nesmí projet za žádnou cenu“. Novinári tak neraz len pošlú otázky dvom stranám názorového spektra, a materiál na článok je bez námahy.

Množstvo protichodných argumentov zároveň bráni akémukoľvek posunu. Letné mesiace však so sebou priniesli podujatie, proti ktorému, zdá sa, vznikla nezvyčajná názorová zhoda. Body, výstava mŕtvych tiel, spustila kritiku z každej strany: aj zvyčajní oponenti tu akoby našli spoločnú reč. „Púťová atrakcia“ čínskych mŕtvol, ako ju nazval prezident Českej lekárskej komory, vyvolala pobúrenie medzi komentátormi liberálnych médií aj medzi predstaviteľmi strán v parlamentnom ľudskoprávnom výbore. Možno vďaka tomu, že s jasným odmietnutím sa k výstave vyjadrili odborníci. Prezident Slovenskej lekárskej komory vystavovanie mŕtvol s pochybným pôvodom označil ako morbídnu komerciu. Prednosta Ústavu zdravotníckej etiky napísal, že nejde o vzdelávanie, ale o bezohľadné zneužívanie tiel ľudí, ktorých súhlas na to, aby z nich vyrábali exponáty, nemožno preukázať. Dodal, že je hanbou pre všetky miesta, kam táto výstava príde, a podvodom na neinformovanej verejnosti.

Napriek širokej názorovej zhode na túto (ne)kultúrnu otázku medzi odborníkmi, politikmi i komentátormi je stále možné, že podujatie prebehne a jeho autori znovu zarobia. Liberál, konzervatívec, názor-nenázor: peniaze nesmrdia. Alebo predsa príde prekvapenie a posunieme sa v kultúre - aspoň o jeden malý krok? 

Martin Kramara
Páčilo sa :
0