24. augusta 2011
Čítaní: 33
SDM: Budovať dom na skale
Takmer dva milióny mladých z celého sveta, z ktorých bolo 3 300 zo Slovenska, 1 000 biskupov (doteraz najviac) a 18 000 kňazov. Madrid zažil od 16. do 21. augusta záplavu mladých katolíkov. Konali sa tam 26. svetové dni mládeže (SDM).

Benedikt XVI. už vo svojom prvom príhovore mladým pri jeho uvítaní na Plaza de Cibeles hovoril otvorene a jasne: „Veľa je tých, ktorí veria, že sú bohovia, myslia si, že nepotrebujú korene, ani základy, ktorými nie sú oni sami. Chceli by sami rozhodovať o tom, čo je pravda a čo nie, čo je dobro, alebo zlo, spravodlivé či nespravodlivé. Rozhodovať o tom, kto je hodný žiť, alebo môže byť obetovaný na oltári ďalšieho výskumu.”
V piatok sa Svätý Otec postupne stretol s mladými univerzitnými pedagógmi a neskôr i s mladými rehoľníčkami a rehoľníkmi. Medzi­tým stihol i obed s 12 dobrovoľníkmi, medzi ktorými nechýbala ani Žilinčanka Eva Jánošíková.
Večer sa zúčastnil na nádhernej alegorickej krížovej ceste, ktorej základom boli vzácne sochy z celého Španielska.
V sobotu zas vyspovedal v parku Ritiro niekoľko mladých. Večer už patril tradičnej vigílii na letisku Cuatro Vientos, na ktorej boli prítomné takmer dva milióny ľudí.
SDM 2011 vyvrcholili slávnostnou svätou omšou na letisku v nedeľu dopoludnia. Pápež nezabudol ani na prácu dobrovoľníkov, ktorým sa venoval pred svojím odletom do Vatikánu.
Sobotný a nedeľný program bol vyvrcholením SDM, ale nie ich koncom. Mladí sa rozišli domov, nie však ako nemé stádo bez pastiera. Zakúsili dobré i zlé a vedia, že zlo sa dá a môže reálne premáhať iba dobrom.

 

JOZEF KOVÁČIK, MADRID
Páčilo sa :
0