21. augusta 2018
Čítaní: 202
KN 34/2018 | Misie
Vydajte sa na novomanželskú misiu s Katolíckymi novinami
„Predplatné Katolíckych novín sme dostali v máji 2011 a odvtedy ich odoberáme. Nedali sme si ich doručovať domov, ale manželovi do práce, kde sa tiež niekto nájde a rád si ich aspoň prelistuje,“ hovorí Iva Ambrušová (35) z Bratislavy. Spolu s manželom Rastislavom (36) dostali polročné predplatné najväčšieho katolíckeho týždenníka ako novomanželský darček.

Akcia predplatné Katolíckych novín (KN) pre novomanželov prebieha od roku 2004 a záujem o ňu prejavili tak kňazi, ako i mladé páry vstupujúce do manželstva.

„Polročné predplatné pre novomanželov spočíva v tom, že mladý pár dostáva Katolícke noviny pol roka zdarma. Väčšinou im ho daruje kňaz pri uzatváraní sviatosti manželstva. Naším cieľom je, aby mladí noviny spoznali, a ak sa im páčia, môžu sa stať súčasťou ich rodiny,“ vysvetľuje šéfredaktor Katolíckych novín Igor Hanko.

Podporujeme kresťanské médiá
Viacerí z obdarovaných potvrdzujú, že to tak naozaj funguje. „Veľmi nás to potešilo a sedelo to do nášho pohľadu a prístupu k svetu, ale aj Cirkvi. KN odoberáme odvtedy nepretržite. Je to aj vyjadrením podpory KN, lebo Slovensko potrebuje mať takéto noviny, aby nezanikal hlas veriacich v spoločnosti,“ hovorí Jozef Korený (35) s manželkou Zuzanou (34) z Liptovského Mikuláša.

Podobnú skúsenosť majú aj manželia Emília (28) a František (28) Korčekovci z Bratislavy: „Pri svadobných prípravách a premýšľaní nad naším novým spoločným domovom nám nenapadlo podobnú vec riešiť. A možno by nám pri ďalších povinnostiach a životných zmenách prišlo na um objednať si KN až neskôr. Takto sme si ich mohli čítať hneď a pokračujeme v tom naďalej.

Dokonca sme ich predplatili aj starým rodičom.“ Noviny si síce nepredplatili, kupujú si ich však v kostole, kde KN pre veriacich objednáva kňaz. „Je to hodnotné čítanie. Hoci už teraz je času pomenej, lebo nám pribudol nový člen rodiny, vždy si ich aspoň prelistujeme, aby sme mali prehľad, a čo nás zaujme, si aj prečítame. Neodoberáme iné časopisy, ani noviny, ale myslíme si, že je správne podporiť kresťanské médiá,“ tvrdí Emília Korčeková.

V spolupráci s kňazmi
Za štrnásť rokov trvania kampane venovala redakcia predplatné približne 1 850 novomanželským párom. „Katolícke noviny si následne predplatila asi desatina z nich, vieme však, že viacerí si ich naďalej kupujú v kostole,“ sumarizuje koordinátor akcie Juraj Sztuka.

„Novomanželské predplatné distribuujeme v špeciálnych obálkach raz ročne pred Veľkou nocou na farské úrady, ktoré oň prejavili záujem. Správcovia farností dávajú tento darček novomanželom buď po sobáši, alebo počas predmanželskej prípravy. Vnútri obálky je okrem iného návratka, ktorú novomanželia vyplnia a pošlú do KN,“ vysvetľuje Juraj Sztuka.

Pravidelným odberateľom a distribútorom predplatného pre novomanželov je aj eRko, medzi ktorého členmi sú sobáše ustavične. Mnohí z obdarovaných ani netušia, akým spôsobom sa k nim takýto dar dostal. „Dozvedeli sme sa to až po siedmich rokoch,“ smeje sa Jozef Korený.

„Som veľmi rád, že naša kampaň má takýto pozitívny ohlas. Pravdaže, nepredpokladáme, že každého nadchne, sme si vedomí, že mnohí mladí majú voči KN predsudky. Tie sa však aj takýmto spôsobom usilujeme odstraňovať,“ hovorí Igor Hanko. „Verím, že ďalším krokom, ako sa priblížiť k potrebám dnešných mladých, bude možnosť digitálneho predplatného, ktoré spustíme už v jeseni. Boli by sme radi, keby sa Katolícke noviny stali súčasťou slovenských rodín.“

V prípade Ambrušovcov to aj vďaka predplatnému pre novomanželov už tak je. „Katolícke noviny odoberáme dodnes a berieme ich ako súčasť rodiny. Knihy doma veľa nečítame, no KN sú pre nás príležitosťou, ako sa stíšiť, nájsť si priestor na čítanie, no najmä na duchovné čítanie,“ uzatvára Iva Ambrušová.

Martina Grochálová
Páčilo sa :
0