25. septembra 2017
Čítaní: 79
KN 38/2017 | Editoriál
Editoriál

Vedci zistili zaujímavý poznatok: Ak počujeme informáciu, ktorá začína slovami „Americkí vedci zistili...“, tak informáciu zhltneme ako ryba návnadu, bezmyšlienkovite jej uveríme. Čo vy na to?

My vám však dnes ponúkame overenú správu od medzinárodného tímu vedcov, ktorí zistili, že deti na Slovensku vedia čoraz horšie čítať s porozumením a triediť či kriticky skúmať informácie. To nie je pre nás dobrá vizitka, no obávam sa, že keby skúmali kritické myslenie nás dospelých, možno skončíme na tom rovnako.

Ohradzujete sa, že nie? Nie je to však tak, že každému e-mailu, správe, reklame či politickej kampani hneď uveríme? Naozaj sme dennodenne zahltení množstvom informácií, ktoré už nevieme racionálne triediť. Dávam vám preto do pozornosti tému týždňa o kritickom myslení (s. 16 - 17 ), kde prirovnávajú kritické myslenie k obozretnosti - k nej máme vychovávať naše deti, našich študentov i nás samých.  

Oklamať a zmiasť sa nedal kanadský právnik David Matas, ktorý pátra roky po pôvode tiel z výstavy Body The Exhibition a má za sebou prvé úspechy v boji proti nelegálnemu odoberaniu orgánom v Číne (s. 11). Zmiasť by sme sa nemali dať ani my pri pohľade do zrkadla, aby sme ľahko neprepadli sebaklamu. Pápež František má na to jednoduchý recept: Zasmejte sa na sebe, lebo to nám dá radosť a vyslobodzuje z pokušenia narcizmu (s. 19).

A nezabudnite, že slávnosť blahorečenia Titusa Zemana sa blíži. Prinášame vám preto informácie zo zákulisia príprav (s. 10).

Anna Pospíšilová
Páčilo sa :
0