8. novembra 2017
Čítaní: 39
KN 45/2017 | Editoriál
Editoriál

 „Človek mieni, Pán Boh mení,“ napadlo mi piateho novembra ráno, keď som pozeral výsledky krajských volieb. Takmer vo všetkých krajoch dopadlo hlasovanie úplne inak, ako predpovedali predvolebné prieskumy, správy kolujúce internetom a útržky informácií presakujúce z prostredia analytikov a ďalších „zasvätených“ zdrojov.

Odvolili sme, v Banskej Bystrici a Nitre sme sa vyhli najhoršiemu, začudovali sme sa – a teraz nám ostáva dúfať, že v našich krajoch naozaj zavanie čerstvý vietor, ktorý pohne tým, čím treba. A pozorne sledovať prácu novozvolených županov a krajských poslancov a modliť sa za nich, aby svoje funkcie vykonávali zodpovedne, k dobru nás všetkých.

Ešte viac ako výsledky je však prekvapujúce, koľko ľudí prišlo k volebným urnám. To naozaj len necelá tretina z nás chce ovplyvňovať smerovanie svojho kraja? Tohtoročná volebná účasť pritom bola najvyššia v histórii existencie našich VÚC. Nechajme bokom to, ako zvláštne sú naše kraje „nakreslené“ – aj tak je prekvapivé, že viac ľudí nevyužíva svoje právo slobodne si zvoliť svojich reprezentantov.

Nie je to samozrejmosť; komunizmus nepadol tak dávno. Volebná účasť vtedy dosahovala 99,9 %, o slobode (nielen) voľby nemohlo byť ani reči. Je dobré to mať na pamäti. Aj preto si v čerstvých Katolíckych novinách môžete prečítať dobrodružný príbeh vydávania prvého celoslovenského katolíckeho samizdatu Náboženstvo a súčasnosť (s. 25).

Nielen ťažkými témami je človek živý. Preto vás v tomto čísle pozývame aj na výlet za drevenými kostolíkmi v Karpatoch (s. 12 – 13) a do školskej jedálne preskúmať, ako sa stravujú naše deti (s. 16 – 17).

Miroslav Pastorek
Páčilo sa :
0