7. decembra 2016
Čítaní: 90
KN 49/2016 | Misie
Darujme Vianoce misiám
Mestečko Alitena na hranici Etiópie a Eritrey len nedávno zažilo vojnu, skoro kompletnú deštrukciu a následne rekonštrukciu. Kraj pomaly vysychá, domy sú postavené len z kameňa, na priľahlých kopcoch sa dnes už nedá nič vypestovať. Teda okrem belesu, plodu miestnych kaktusov, ktorý sa chuťovo nevysvetliteľne podobá na naše hrušky.

Nenápadná Alitena je domovom etiópskej menšinovej katolíckej komunity. V 19. sto­ročí sa talianskym katolíckym mníchom podarilo presvedčiť miestnych ľudí, aby im dovolili na ich území žiť. Počas niekoľkých rokov sa celá Alitena, a okolie oblasti Irob, stala katolíckou enklávou v prevažne pravoslávnej krajine. Sú to tvrdí ľudia s dobrým srdcom – tak o nich hovoria za hranicami regiónu.
Gebrisha je mladík, ktorý z Aliteny pochádza. Priviedol nás tam, aby nám ukázal kliniku, ktorú už roky podporuje Dobrá novina. Bez nej by tehotné ženy a novorodeniatka na týchto lazoch mali iba malú šancu na zdravotnícku starostlivosť, a tým aj na život.

 

Túžba odísť
„Máme tu jeden seminár. Poďte sa predstaviť!“ volá nás pracovník zariadenia, aby nám predstavil ľudí, ktorým klinika pomáha. Ideme sa pozrieť, pozdravíme sa miestnym dialektom a všetci sa potešia. Keď odchádzame, na rozlúčku zamávame a náš sprievodca nám hovorí o skupinke asi tridsiatich dospelých: „To boli ľudia nakazení HIV. Učia sa o prevencii ďalšieho šírenia a dodatočnej starostlivosti.“
Podľa tónu hlasu mohol hovoriť aj o chrípke. Ani po troch mesiacoch v Etiópii sme si nezvykli na to, že smrť je tam bežnou súčasťou dňa.
Na otázku o tom, ako sa v Alitene žije, Gebrisha hovorí, že mladí ľudia v okolí nevidia budúcnosť. Kraj vysychá, Alitena je od najbližšieho mesta vzdialená niekoľko kilomet­rov po rozbitej poľnej ceste. Dá sa doň dostať jedine na terénnom vozidle. Skoro všetci uvažujú o tom, že odídu. A kam? Niektorí do najbližšieho mesta, kde si budú môcť nájsť aspoň nejakú prácu, iní do najväčšieho mesta v regióne. Menšia časť z nich, skutoční odvážlivci, odídu za hranice, kde budú môcť zarobiť toľko, aby mohli podporiť rodinu doma a možno aj získať vzdelanie.

 

Skutočný krok vpred
Istý Gebrishov priateľ sa dozvedel o možnosti odísť za prácou do Izraela. Zaplatil pašerákom a dal sa odviezť v cisterne až do zasľúbenej zeme. V Izraeli ho však nečakalo zamestnanie, ale niekoľko mesiacov otrockej práce, po ktorej sa vrátil späť do Aliteny. Nerád o tom hovorí. Napriek tomu, že je miestnym odstrašujúcim príkladom, niektorí stále rozmýšľajú o odchode. Možno však nie do Izraela.

 

Kroky k rozvoju
Premýšľam nad tým, čo by sa dalo zmeniť, aby sa z Aliteny nestal skanzen a ľudia nemuseli toto miesto opustiť. Niečo, čo by im umožnilo veriť v to, že sa tam oplatí zostať.
Saleziáni v Etiópii už podnikli v tomto smere veľký krok. Otvárajú dielne a kurzy pre mladých mužov a dievčatá, aby im zabezpečili vlastnú živnosť alebo možnosť nájsť si dobré zamestnanie. Komunikačnými kampaňami bojujú proti pašerákom, aby ušetrili životy, ktoré sa po ceste môžu stratiť. Aj Pápež­ské misijné diela, ďalšie misijné komunity a medzinárodné rozvojové organizácie prispievajú svojím dielom k tomu, aby deti mali prístup k vzdelaniu a potravinovej pomoci a všetci ľudia prístup k zdravotníckej starostlivosti.
V Adventnom období vždy rozmýšľame nad tým, ako a koho obdaríme. Nie každé mesto má osud ako Alitena, ani nie každá misijná destinácia. Sú však v podobnej situácii – potrebujú od nás trochu pomoci. Ak máte tú možnosť, darujte kúsok svojho Štedrého dňa misiám.

 

Originálny vianočný darček
Darujte tento rok niečo naozaj hodnotné a podporte v mene obdarovaného misie. Pomôžte deťom, bohoslovcom alebo celým kresťanským spoločenstvám v misiách. My vám pošleme jednu z troch pohľadníc s venovaním vnútri, ktoré môžete darovať blízkym pod stromček.

Vyberte si konkrétny účel, ktorý by váš blízky podľa vás najradšej podporil a pomôžte:

  • seminaristom v Benine dokončiť štúdium,
  • deťom v Keni získať prístup k potravinovej a zdravotníckej pomoci,
  • farnostiam v Senegale stretávať sa pri bohoslužbe v kostole alebo v pastoračnom centre, ktoré im Pápežské misijné diela pomôžu postaviť.

Suma, ktorou sa rozhodnete podporiť misie v mene obdarovaného, je ľubovoľná a bude uvedená vnútri pohľadnice, minimálne je to však 5 eur. Pohľadnicu pošleme buď vám hneď po zakúpení, aby ste darček mohli odovzdať osobne, alebo pred Štedrým dňom priamo vašim blízkym na uvedenú adresu. 

 

 

Objednávky
Pohľadnice si môžete objednať listom, telefonicky, e-mailom alebo cez webovú stránku PMD: www.misijnediela.sk/
vianocne-pohladnice.
Kontakt: Pápežské misijné diela,
Lazaretská 32, P. O. Box 74, 814 99 Bratislava.
Tel.: 02/52964916,
mobil: 0915/633856,
e-mail: info@misijnediela.sk.
 

 

MICHAELA POBUDOVÁ
Páčilo sa :
0