6. decembra 2017
Čítaní: 204
KN 49/2017 | Z domova
Skutočný kresťan pomáha najslabším
Slovenská pobočka Pápežskej nadácie Pomoc trpiacej Cirkvi sa pripája ku globálnej zbierke na obnovu príbytkov kresťanov na Ninivskej planine v Iraku. Ide o jeden z najväčších projektov na územiach zničených islamským štátom.

 V roku 2014 v priebehu pár nocí utieklo z miest a dedín na Ninivskej planine v Iraku 150-tisíc kresťanov a členov iných menšín. Dnes na území s rozlohou 4 000 štvorcových kilometrov zostalo po ISIS len množstvo ruín. Kresťania, ktorí by sa chceli vrátiť do svojich domovov, tak nemajú nič. Viac ako 95-tisíc, čo je približne 12-tisíc rodín,  prežíva v utečeneckých centrách na severe Iraku. Ďalšie tisíce kresťanov radšej emigrovalo do zahraničia. Pápežská nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi (Kirche in not) preto prišla s celosvetovou kampaňou, pri ktorej chce vyzbierať financie na obnovu 12 970 kresťanských domov v deviatich mestách na Ninivskej planine. Túto kampaň predstavila v piatok 1. decembra na tlačovej konferencii slovenská pobočka Pápežskej nadácie. Špeciálnym hosťom bola rehoľná sestra a detská lekárka v jednej osobe - Larsa Anees Yousif Khazmeová z Iraku. „V mestách a dedinách na Ninivskej planine,“ uviedla sestra „boli domy kresťanov poškodené, zničené bombami, alebo vypálené. Miestni kresťania sa teda nemajú kam vrátiť, aj keby chceli.“ Podľa sestry, ktorá má rehoľné meno Rosemary, „iracká vláda nemá žiaden plán obnovy, ale zároveň nechce finančne pomáhať kresťanom v utečeneckých centrách“. Pápežská nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi je jedinou organizáciou, ktorá zabezpečovala a naďalej zabezpečuje stravu a ubytovanie pre týchto kresťanov. Na otázku koľko kresťanov sa vôbec chce vrátiť späť do svojich domovov reagovala riaditeľka národnej kancelárie Pápežskej nadácie Martina Hatoková, ktorá uviedla, že dnes je to viac ako 40 percent vysídlených kresťanov a ďalších 46 percent uvažuje o tejto možnosti. „Touto globálnou zbierkou sme im dali nádej, uvideli malé svetielko na konci tunela. Verím, že Slováci budú rovnako štedrí a pomôžu našim bratom a sestrám vo viere,“ dodala.
Projekt Z ruín k domovu si dáva za cieľ vyzbierať financie vo výške 250 miliónov amerických dolárov. Výška sumy na opravu jedného domu sa pohybuje od 5- do 7-tisíc eur. 

Ľudovít Malík, snímka: Erika Litváková
Páčilo sa :
1