31. januára 2018
Čítaní: 91
KN 5/2018 | Kultúra
Príbeh partizána Voloďu ožil na divadelných doskách
Žilinské divadlo má vo svojom repertoári výnimočnú hru, ktorá je zároveň aj umeleckou odpoveďou na narastajúcu vlnu názorového extrémizmu a ignorovanie historických skutočností.

 V sobotu 13. januára uviedlo v slovenskej premiére Mest ské divadlo Žilina svoju 126.­ premiéru novej inscenácie s názvom Smrť sa volá Engelchen v réžii Tomáša Procházku. Ide o súčasnú dramatizáciu jedného z najsilnejších románov významného slovenského prozaika, dramatika a publicistu Ladislava Mňačka, ktorý napísal tento protivojnový román o vypálení moravskej osady Ploština a zmasakrovaní jej obyvateľov za druhej svetovej vojny nemeckým komandom, ako pomstu za pomoc obyvateľov Ploštiny partizánskej jednotke.

 
Životný príbeh
Autor napísal tento príbeh na základe vlastných, trpkých skúseností z vojny. Ladislav Mňačko (1919 – 1994) sa narodil na moravsko­slovenskom pomedzí, no neskôr vyrastal v meste Martin. Počas vojny prešiel nacistickými tábormi, bol väzňom na úteku, vyskúšal si aj ťažkú prácu baníka, no koniec vojny strávil opäť na Morave, kde sa zapojil do partizánskeho hnutia. Práve tam nazbieral najviac skúseností a inšpirácie pre jedno zo svojich najvýznamnejších diel – Smrť sa volá Engelchen. Prostredníctvom postavy mladého partizána Voloďu autor znovu rozpráva svoj príbeh o zmysluplnosti vojny a hľadaní zvyškov ľudskosti v nej. Hra Smrť sa volá Engelchen sa zameriava na spomienky hlavného hrdinu – Voloďu, ktorý retrospektívne opisuje svoj príbeh zdravotnej sestričke Eliške. Jeho myseľ rozbaľuje v pamäti obrazy desivých udalostí prežitých v horách, pri bojoch a ukrývaní sa v neľudských podmienkach. Spočiatku dobrodružný partizánsky život Voloďu je osudovo pretkaný láskou k záhadnej Marte Táto žena prinesie do drsného kopaničiarskeho prostredia túžbu po láske, ale aj smrteľné nebezpečenstvo prameniace z pomsty a zo zrady. Začína sa boj o holý život, ktorý akoby nikdy nemal skončiť. Veď po vojne treba trestať vinníkov. Kto je však víťaz a kto porazený? Príbeh nehovorí o hrdinoch, o dobrých partizánoch ani o zlých fašistoch ale o skutočných osobách, ktoré
žili v zlom čase na zlom mieste.
 
V stvárnení žilinského divadla
Autor veľmi realisticky zachytil vplyv vojny na charakter ľudí, ich dôstojnosť, vnútornú integritu a stratu hodnôt a sebaúcty. Ale čo nakoniec spasí zranené duše? O dramatizáciu a dramaturgiu sa postarala Lenka Garajová. V inscenácii Smrť sa volá Engelchen účinkujú herci žilinského divadla. Hlavnú postavu partizána Voloďu stvárnil herec Michal Koleják a postavu záhadnej Marty herečka Ivana Kubáčková. Úlohu zdravotnej sestry Elišky stelesnila herečka Anna Nováková. V úlohách partizánov sa predstavili Michal Tomasy, Braňo Bačo, Ján Dobrík a Dávid Uzsák, ktorý si zároveň zahral aj postavu nemeckého Kapitána. Mamu Raškovú hrá Iveta Pagáčová a dedinské dievča Jožinu stvárňuje Tajna Peršić. Táto súčasná divadelná dramatizácia románu Ladislava Mňačka je zároveň aj umeleckou odpoveďou žilinského divadla na narastajúcu vlnu názorového extrémizmu a ozývajúce sa hlasy, ktoré ignorujú historickú skúsenosť a bolesť, ktorou museli prejsť nedávne generácie. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 
JANA HUBOČANOVÁ
Snímky: Robert Tappert
Páčilo sa :
0